Դեկտեմբերի 16-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Լենա Նազարյանն ընդունել է Ղազախստանի Հանրապետության խորհրդարանի Մաժիլիսի Ղազախստան-Հայաստան պատգամավորական բարեկամական խմբի պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ Լենա Նազարյանը կարեւորել է երկու երկրների խորհրդարանների բարեկամական խմբերի միջեւ սերտ համագործակցությունը: Նա համոզմունք է հայտնել, որ պատվիրակության այցի ընթացքում հնարավոր կլինի խոսել միջխորհրդարանական կապերի զարգացման մասին, անդրադառնալ երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի, մտքեր փոխանակել եւ քննարկել համագործակցության հետագա ուղիների վերաբերյալ:
Երկու երկրների խորհրդարանականները խոսել են հումանիտար, գիտակրթական, բարձր տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության ոլորտներում համագործակցության զարգացման անհրաժեշտության մասին: Կարեւոր է համարվել նաեւ փոխգործակցության ակտիվացումը տնտեսական բնագավառում: Այս համատեքստում ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է, որ վերջին տարիներին ավելացել է առեւտրաշրջանառության ծավալը բարեկամ երկրի հետ:
Երրկողմ կապերի զարգացման գործում կողմերն արժեւորել են Ղազախստանում հայ համայնքի դերը:
Անդրադարձ է կատարվել ԵԱՏՄ շրջանակում երկկողմ համագործակցությանը:
Նույն օրը պատվիրակության հետ հանդիպել են նաեւ ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ղազախստան բարեկամական խմբի ներկայացուցիչները:
ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ղազախստան բարեկամական խմբի ղեկավար Վաղարշակ Հակոբյանը խմբի անունից շնորհավորել է ղազախստանցի գործընկերներին՝ երկրի ազգային տոնի՝ Անկախության օրվա առթիվ: Պատգամավորը կարեւորել է ՀՀ ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի եւ Ղազախստանի Մաժիլիսի եւ Սենատի պրոֆիլային հանձնաժողովների միջեւ համագործակցության ձեւաչափի ստեղծումը:
Զրուցակիցները կարեւորել են երկու խորհրդարանների միջեւ առկա ջերմ ու գործընկերային կապերի ակտիվացումը, անհրաժեշտ համարել զարգացնել համանուն հանձնաժողովների միջեւ համագործակցությունը:
Խորհրդարանականները կիսվել են մի շարք ոլորտներում իրենց ունեցած արժեքավոր փորձով: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ստեղծել ենթահանձնաժողովներ՝ սոցիալական, տնտեսական եւ երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ ուղություններով:
Հանդիպումներին ներկա էր Հայաստանում Ղազախստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիմուր Ուրազաեւը:
Պատվիրակությունը Վաղարշակ Հակոբյանի ուղեկցությամբ այցելել է Մայր Հայաստան հուշահամալիր:
Հյուրերը ծաղիկներ են խոնարհել Անհայտ զինվորի շիրիմին եւ հարգել Հայրենական մեծ պատերազմում զոհվածների հիշատակը:

On December 16, the RA NA Vice President Lena Nazaryan received the Delegation of Kazakhstan-Armenia Parliamentary Friendship Group of Mazhilis of the Parliament of the Republic of Kazakhstan.
Welcoming the guests, Lena Nazaryan highlighted the close cooperation between the Friendship Groups of the two countries’ parliaments. She expressed conviction that during the visit of the Delegation it would be possible to speak about the development of the inter-parliamentary relations, to touch upon the issues of bilateral interest, to exchange ideas and discuss the further ways of cooperation.
The parliamentarians of the two countries talked about the necessity of the development of cooperation in the humanitarian, scientific-educational, high technologies and agricultural spheres. The activation of cooperation in the economic field was also considered important. In this context the RA NA Vice President underlined that in recent years the volume of trade turnover with the friendly country had increased.
In the development of bilateral relations the sides evaluated the role of the Armenian community in Kazakhstan.
In the EEU framework the bilateral cooperation was touched upon.
On the same day the representatives of the RA NA Armenia-Kazakhstan Friendship Group also met with the Delegation.
On behalf of the Group the Head of the RA NA Armenia-Kazakhstan Friendship Group Vagharshak Hakobyan congratulated their Kazakh colleagues on the national holiday of the country - Day of Independence. The MP highlighted the creation of the cooperation format between the RA NA Standing Committee on Regional and Eurasian Integration and the profile Committees of Kazakhstan Mazhilis and Senate.
The interlocutors emphasized the activation of the warm and partnership relations existing between the two parliaments, considered necessary to develop the cooperation between the namesake Committees.
The parliamentarians shared with the valuable experience in a number of spheres. An agreement was reached to create Sub-Committees in social, economic and other directions of bilateral interest.
The Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Kazakhstan to Armenia Timur Urazayev attended the meetings.
The Delegation accompanied by Vagharshak Hakobyan visited Mother Armenia Memorial Complex.
The guests laid flowers at the tomb of the Unknown Soldier and honoured the memory of the victims of the Great Patriotic War.