Դեկտեմբերի 16-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Լենա Նազարյանն ընդունել է Ղազախստանի Հանրապետության խորհրդարանի Մաժիլիսի Ղազախստան-Հայաստան պատգամավորական բարեկամական խմբի պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ Լենա Նազարյանը կարեւորել է երկու երկրների խորհրդարանների բարեկամական խմբերի միջեւ սերտ համագործակցությունը: Նա համոզմունք է հայտնել, որ պատվիրակության այցի ընթացքում հնարավոր կլինի խոսել միջխորհրդարանական կապերի զարգացման մասին, անդրադառնալ երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի, մտքեր փոխանակել եւ քննարկել համագործակցության հետագա ուղիների վերաբերյալ:
Երկու երկրների խորհրդարանականները խոսել են հումանիտար, գիտակրթական, բարձր տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության ոլորտներում համագործակցության զարգացման անհրաժեշտության մասին: Կարեւոր է համարվել նաեւ փոխգործակցության ակտիվացումը տնտեսական բնագավառում: Այս համատեքստում ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է, որ վերջին տարիներին ավելացել է առեւտրաշրջանառության ծավալը բարեկամ երկրի հետ:
Երրկողմ կապերի զարգացման գործում կողմերն արժեւորել են Ղազախստանում հայ համայնքի դերը:
Անդրադարձ է կատարվել ԵԱՏՄ շրջանակում երկկողմ համագործակցությանը:
Նույն օրը պատվիրակության հետ հանդիպել են նաեւ ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ղազախստան բարեկամական խմբի ներկայացուցիչները:
ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ղազախստան բարեկամական խմբի ղեկավար Վաղարշակ Հակոբյանը խմբի անունից շնորհավորել է ղազախստանցի գործընկերներին՝ երկրի ազգային տոնի՝ Անկախության օրվա առթիվ: Պատգամավորը կարեւորել է ՀՀ ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի եւ Ղազախստանի Մաժիլիսի եւ Սենատի պրոֆիլային հանձնաժողովների միջեւ համագործակցության ձեւաչափի ստեղծումը:
Զրուցակիցները կարեւորել են երկու խորհրդարանների միջեւ առկա ջերմ ու գործընկերային կապերի ակտիվացումը, անհրաժեշտ համարել զարգացնել համանուն հանձնաժողովների միջեւ համագործակցությունը:
Խորհրդարանականները կիսվել են մի շարք ոլորտներում իրենց ունեցած արժեքավոր փորձով: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ստեղծել ենթահանձնաժողովներ՝ սոցիալական, տնտեսական եւ երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ ուղություններով:
Հանդիպումներին ներկա էր Հայաստանում Ղազախստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիմուր Ուրազաեւը:
Պատվիրակությունը Վաղարշակ Հակոբյանի ուղեկցությամբ այցելել է Մայր Հայաստան հուշահամալիր:
Հյուրերը ծաղիկներ են խոնարհել Անհայտ զինվորի շիրիմին եւ հարգել Հայրենական մեծ պատերազմում զոհվածների հիշատակը:

16 декабря вице-спикер НС Л.Назарян приняла делегацию парламентской группы дружбы Казахстан – Армения Мажилиса Республики Казахстан.
Приветствуя гостей, Л.Назарян подчеркнула важность тесного сотрудничества между группами дружбы парламентов двух стран. Она выразила уверенность, что в ходе визита делегации можно рассмотреть вопросы развития межпарламентских и двусторонних связей, обменяться мнениями, обсудить пути дальнейшего сотрудничества.
Парламентарии обоих государств отметили необходимость развития сотрудничества в гуманитарной, научно-образовательной, высокотехнологичной, сельскохозяйственной сферах.   Сочтено важным также взаимодействие в экономической области. В этом русле вице-спикер подчеркнула, что в последние годы вырос объем товарооборота с дружественной страной.
В развитии взаимосвязей стороны оценили роль армянской общины Казахстана.
Затронуто двустороннее сотрудничество в рамках ЕАЭС.
В тот же день делегация также встретилась с представителями парламентской группы дружбы Армения – Казахстан.
Руководитель группы дружбы Армения – Казахстан   В.Акопян от имени группы поздравил казахстанских партнеров с национальным праздником – Днем независимости. Депутат подчеркнул важность создания формата сотрудничества между профильными комиссиями – Постоянной комиссией НС по вопросам региональной и евразийской интеграции и Мажилисом и Сенатом Казахстана.
Собеседники отметили необходимость активизации существующих между двумя парламентами теплых и партнерских связей, развития сотрудничества между идентичными комиссиями.
Парламентарии поделились своим ценным опытом по ряду сфер. Достигнута договоренность создать подкомиссии по социальным, экономическим и другим направлениям, представляющим двусторонний интерес.
На встречах присутствовал Чрезвычайный и Полномочный посол Казахстана в Армении Т.Уразаев.
Делегация в сопровождении В.Акопяна посетила мемориал “Мать Армения”.
Гости возложили цветы к могиле Неизвестного солдата и почтили память павших в Великой Отечественной войне.